Dobra herbata i kilka słów o niej

Dobra herbata

Dobra herbata jest napojem idealnym o każdej porze dnia. Dużo zdrowsza od kawy, ma, w zależności od sposobu parzenia właściwości pobudzające lub uspakajające, tak więc można ją pić niemal w każdej sytuacji. Czy jednak każda herbata będzie jednakowo dobra i zdrowa? Pewnie nie. Jaką więc wybrać?

Herbata czarna

Wbrew obiegowym, często krzywdzącym opiniom niezłym rozwiązaniem jest zwykła herbata czarna, zwłaszcza bez cukru. Niektóre badania wskazują, że wpływa ona pozytywnie na pracę serca i może zmniejszać ryzyko zawału. (Choć oczywiście nie zastąpi zdrowego trybu życia).

Herbata biała

Własności obniżające poziom złego cholesterolu, a podwyższające poziom dobrego posiada mniej popularna biała herbata. Jest to najmniej przetworzony rodzaj herbaty, dlatego posiada ona najwięcej właściwości odżywczych. Ma także bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Oprócz regulacji poziomu cholesterolu pomaga m.in. regulować ciśnienie krwi.

Herbata z Anglii

Herbata jest napojem, który chyba nie może się znudzić, choćby ze względu na mnogość jej gatunków. Wystarczy wymienić tylko te najsłynniejsze, jak choćby darjeeling, która uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie, czy herbatę earl grey, z którą wiąże się legenda o lordzie Greyu i pewnym maharadży. Ciekawa historia wiąże się również z powstaniem gatunku english breakfast, który miał zostać wymyślony przez angielskiego kupca specjalnie z przeznaczeniem do picia przy śniadaniu. Cóż wychodzi na to, że jeśli jest legenda o herbacie, to musi być i jakiś Anglik.

Zestawy herbat

Wydaje się, że najlepszym sposobem na wybranie właściwej herbaty dla siebie jest spróbowanie co najmniej kilku. Co jednak, jeśli kupimy całe pudełko herbaty, która w ogóle nam nie posmakuje. Rzeczywiście istnieje takie ryzyko. Dlatego jeśli chcemy eksperymentować, dobrą opcją będzie dla nas zestaw herbat w pudełku, gdzie zakupując jedno opakowanie możemy spróbować od razu kilku gatunków herbaty. Taki zestaw może być też idealnym prezentem dla konesera herbaty. Jeśli chcemy wybrać formą bardziej elegancką, możemy zdecydować się na zakup zestawu herbat w skrzynce.  Pozostaje wiec życzyć owocnego eksperymentowania, ze smakami herbat i naparów owocowych.