Herbata zielona uprawniana w domu

Herbata zielona

Wszyscy uwielbiamy delektować się herbatą. Jej aromatyczne ciepło potrafi rozgrzać ciało i umysł w chłodny wieczór. Przez jej różnorodność każdy może cieszyć się smakiem. Herbata zielona posiada też właściwości lecznicze dzięki jej wyjątkowym składnikom. Pozwala zmniejszyć ryzyko różnych chorób, jak np. rak czy choroby układu krążenia. Czy to nie marzenie wszystkich? Pamiętajmy, że zdrowie to podstawa, a herbaty zielone z pewnością pomagają nam odpowiednio zadbać o nie. Najlepsze herbaty to oczywiście herbaty ekologiczne. By uraczyć podniebienie wyjątkową rozkoszą nie trzeba wyjeżdżać w odległe zakątki świata, ponieważ dobra herbata może zostać wyhodowana również w domu.

Sadzonki do uprawy w domu

Najpierw trzeba zacząć od podstaw, czyli od nasion lub sadzonek. Bez problemu znajdziesz sklep internetowy z herbatą zawierający herbaty świata, w którym takowe się znajdują, lub zrób sobie spacer na lokalny targ czy do sklepu ogrodniczego. Dla amatorów uprawa herbaty może być problematyczna. Najlepszym wyborem będą więc 2-letnie sadzonki, które są już w miarę rozwinięte. Jeśli już w takie się zaopatrzyliśmy można przystąpić do działania. Przykładowo herbata zielona to roślina jak każda inna, więc potrzebuje odpowiedniego stanowiska do prawidłowego rozwoju oraz dobrych warunków. Małe sadzonki możemy bez problemu zasadzić w doniczce. Nie możemy jednak zapomnieć, że później trzeba będzie je przenieść w glebę, ponieważ trzeba jej zapewnić odpowiednio dużo miejsca. Prawidłowo rozwinięta jest w stanie osiągać nawet do 3 metrów wysokości. Jeśli chcemy dobrze zadbać o naszą herbatę, czyli inaczej kamelię chińską, latem możemy wystawić ją na balkon czy taras – lubi słoneczne miejsca o temperaturze pokojowej, gdy zaś przyjdą mrozy przenieśmy naszą uprawę w miejsce o temperaturze ok. 10 stopni C. Teraz przejdźmy do jej podłoża. Chińska herbata najlepiej poczuje się w żyznej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Dzięki temu najlepiej też urośnie. Jej pielęgnacja na szczęście nie jest skomplikowana. Wystarczy podlewać ją zwykłą wodą, regularnie, nie przesadzając jednak z ilością nawodnienia. Ziemia powinna być wilgotna, nie mokra.

Etapy rozwoju

W ciągu roku nasze drzewko swoje życie dzieli na 4 etapy: wypuszczanie młodych listków, które trwa od marca a kończy się w ostatnich dniach maja, następnie następuje intensywny przyrost, które ma miejsce zaledwie od czerwca do końcówki lipca. By przygotować się na zimę od sierpnia do końca października następuje drewnienie pędów, by potem udać się w stan spoczynku od listopada do samego końca lutego. Liście naszej kamelii najlepiej zbierać między marcem a październikiem.

Satysfakcja z uprawy

To wszystko to niezbędne podstawy do rozpoczęcia samodzielnej uprawy w naszym domowym zaciszu. Po zaparzeniu możemy delektować się smakiem i aromatem. Herbaty dla restauracji są szczególnie ważne, to one potrafią dodać smaku potrawom czy zwiększyć apetyt, jeśli są dobrze dobrane do posiłku. Mało jest rzeczy, które lepiej poprawiają humor podczas chłodnych wieczorów. Powodzenia z waszymi sadzonkami!