Najlepsze herbaty zielone – jak je rozpoznać

Najlepsze herbaty dla zdrowia i smaku

Nie od dziś wiadomo, że zielona herbata jest zdrowa. Jednak stosunkowo niedawno sprecyzowano dobroczynny mechanizm działania – polifennol EGCG. To właśnie on jest najsilniejszą przeciwrakową substancją zamkniętą w małych listkach. Jednak – jak łatwo się domyśleć – zielona herbata nie jest równa zielonej herbacie. Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze herbaty?

Herbaty sypane a pył herbaciany w torebkach

Chcąc pić dobrej jakości herbatę – nie tylko zieloną – z marszu powinniśmy zrezygnować z herbat zwanych ekspresowymi. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju naparu jest cena oraz łatwiejszy sposób przygotowania. Jednak to bardzo często mieszanki wątpliwej jakości pokruszonych liści, zwanych pyłem, który powstaje przy produkcji herbaty łamanej. Dlatego najlepiej, wybierając się do sklepu z herbatami, zdecydować się na susz lub zestawy herbat złożone z produktów sypanych, a nie ekspresowych. Zamknięte w opakowaniach nie przepuszczających promieni słonecznych, przez które liście tracą kolor i zapach, przedwcześnie się starzeją.

Dobrej jakości susz

Wysokiej jakości herbata zielona zawiera całe liście oraz młode pączki zrywane ze szczytu gałązki krzewu herbacianego – tipsy. Wszystko to powinno być pokryte lekkim połyskiem kojarzącym się z jedwabiem. Natomiast zapach suszu powinien być intensywny i trawiasty. Słaby aromat świadczy o herbacie starej lub źle przechowywanej. Wszystkie te walory znacząco wpływają na smak i aromat naparu. Podobnie jak istotną cechą wpływającą na jakość zielonej herbaty jest jej kruchość. Jeśli liście łamią się w rękach, oznacza to że herbata została poddana działaniu zbyt wysokiej temperatury i straciła swoje walory zdrowotne. Kolejnym istotnym walorem jest kolor listków. Standardowo zamyka się w gamie barw od lekko srebrnego do ciemnozielonego. Najlepsze herbaty mają jaśniejsze listki, które stanowią o wyższej jakości suszu herbaty. Jakość kupionej zielonej herbaty można ocenić również po naparze, który prawidłowo przyrządzony zostawia specyficzny posmak w ustach na długo.